Kart World Championship (Mistrzostwa Świata w Kartingu Halowym)

KWC (Kart World Championship 4 stroke) – czyli w wolnym tłumaczeniu Kartingowe Mistrzostwa Świata Czterosuwów, czyli gokartów amatorskich (nieoficjalnie impreza jest nazywana Mistrzostwami Świata w Halowym Kartingu, ponieważ nie ma takiej drugiej imprezy na świecie!). Organizacja została stworzona przez byłych Halowych Mistrzów Świata w Kartingu, aby w jeszcze bardziej profesjonalnych sposób wyłonić Kartingowego Mistrza Czterosuwów (nie jest w żaden sposób powiązania z FIA lub CIK).

W internecie można znaleźć sporo zdjęć oraz materiałów z poprzednich Mistrzostw, na których widać zawodników w profesjonalnych strojach oraz malowanych na zamówienie kaskach. Zawodnikami mistrzostw w 90% są amatorzy, których hobby jest karting halowy. Halowe Mistrzostwa Świata w Kartingu odbywają się od 2005 roku. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na www.kartworldchampionship.com

Polacy w KWC

2011 – Belgia (Karting Eupen)

W 2011 roku impreza ta odbywała się na belgijskim torze Eupener Karting. Zgromadziła ona prawie 200 zawodników z całego Świata (m.in. z Brazylii, USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Węgier, Austrii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Kolumbii, Danii czy Chin), którzy przez 6 dni rywalizowali o tytuł Mistrza. Nie zabrakło również Polaków, którzy awansowali do ścisłego finału Sztafety Narodów (Team Poland – Żugajewicz, Drzazga, Skotarek, Koszada). Był to debiut naszych reprezentantów w tej imprezie. Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej był Remigiusz Drzazga.

2012 – Niemcy (Daytona Essen)

W 2012 roku odbyły się pierwsze zawody PIKC w naszym kraju, które zgromadziły 40 zawodników z całej Polski. Najlepsi zawodnicy uczestniczyli w Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Niemczech na torze Daytona (Essen). Polacy dryżynowo zajęli 22 miejsce w Sztafecie Narodów (PIKC Poland – Piernicki, Wójcik, Drzazga, Krężelok). Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Artur Pel, a w kategorii Juniorskiej wysokie 5 miejsce zajął Maciej Burnóg.

2013 – Dania (Racehall Aarhus)

W 2013 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Danii na torze Racehall (Aarhus). Największy sukces osiągnął Paweł Krężelok, który w kategorii Junior wywalczył tytuł Vice-Mistrzem Świata!

Polska ekipa liczyła w finałach aż dwa zespoły, które dojechały na metę w pierwszej dziesiątce! Dryżyna Formula M1 Warsaw Team (Podbielski, Pućka, Jęczeń, Żugajewicz)  zajęła 9 miejsce w Pucharze Narodów, a tuż za nimi na 10 miejscu Team Poland (Drzazga, Pel, Marczyk, Wasylyna).
Najlepszy z Polaków Mikołaj Marczyk został sklasyfikowany na 39 pozycji w klasyfikacji indywidualnej.
Remigiusz Drzazga podczas jednego z biegów eliminacyjnych osiągnął 4 miejsce w kwalifikacjach, a w innym biegu otarł się o podium i dojechał na 4 pozycji na metę.
Konrad Jęczeń w klasyfikacji Masters zajął 4 miejsce i nie wiele zabrakło abyś cieszyli się z pierwszego w historii podium Polaka. Cała trójka również osiągnęła historyczny awans do półfinałów imprezy, w których startowało 56 najlepszych zawodników świata!

2014 – Brazylia (Kartodromo Internacional Nova Odessa)

Do południowej Ameryki przyjechał Mikołaj Marczyk, Kamil Gorlo i Peter Jankovsky. W zawodach Nations Cup, do zespołu Polonia dołączył Andres Prieto (wielokrotny mistrz Kolumbii w kartingu halowym). Nasi rodacy wywalczyli Pole-Position i od samego początku byli w ścisłej czołówce walczącej o zwycięstwo. Niestety błąd obsługi toru przy zmianie gokarta pozbawił ich marzeń o podium w tych zawodach.

W zawodach indywidualnych, Mikołaj Marczyk wyśrubował kolejne rekordy. Podczas jednego z wyścigów osiągnął 3 miejsce w kwalifikacjach i na tym samym miejscu zakończył ten wyścig (najlepszy wynik Polaka w biegu indywidualnym) dodatkowo startując w swoim półfinale Mikołaj drugi raz zajął 3 miejsce na mecie wyścigu. Kamil Gorlo dwukrotnie 5 miejsce, co było wtedy trzecim najlepszym wynikiem Polaka w zawodach indywidualnych na KWC.

2015 – Włochy (PGK Indoor, Camerano)

Mistrzostwa przyniosły jedne z najlepsze wyniki Polaków w historii ich startów! Nasi reprezentanci wielokrotnie widywani byli na podium w wyścigach indywidualnych, sensacją było Pole-Position Polskiego zespołu w Sztafecie Narodów, w tym duża zasługa Katarzyny Brem. Było to drugie Pole-Position Polaków w rywalizacji Nations Cup (poprzednie w 2014 roku wywalczył Mikołaj Marczyk). Kolejnym kamieniem milowym dla polskiego kartingu halowego był awans dwóch polaków do ścisłego finału rywalizacji indywidualnej. Mistrzostwa odbyły się we Włoszech na torze Pgk Indoor Camerano w dniach 20-25.07.2015 r.

Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Jakub Kłęk.

Należy wspomnieć o innych sukcesach polaków:
Jakub Kłęk – 3 miejsce w kategorii Junior (finalista)
Katarzyna Brem – 3 miejsce w klasyfikacji Women
Mikołaj Marczyk – uczestnik wielkiego finału

2016 – Włochy (KZR Kartodromo Indoor, Martinsicuro)

W tym roku (2016) Mistrzostwa znów odbyły się we Włoszech na torze PGK w miejscowości Martinsecuro w dniach 27-31.07.2016 r. Podczas całych mistrzostw zawodnicy jeździli ponownie gokartami PGK-Z, są to pierwsze na świecie gokarty amatorskie z 6 biegami! Przez cały tydzień organizatorzy co parę dni zmieniali konfigurację toru w celu wyrównania szans!

Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Artur Pel.

2017 – Hipszania (Karting Rivas, Madryt)

Mistrzostwa pierwszy raz odbyły się w Hiszpanii, na obrzeżach stolicy tego kraju (Madryt) w dniach 27-31.07.2017 r. Tor przeszedł modernizację i była to to kombinacja toru halowego z partią zewnętrzną! Podczas całych mistrzostw zawodnicy jeździli gokartami Dino 14KM z silnikami Subaru ! W biegach startowało po 25 zawodników ! Podczas tych mistrzostw obowiązuje tylko jedna kategoria 90kg, od 16 roku życia.

Wielki sukces osiągnęła Polska drużyna w zawodach drużynowych Nations Cup. eXtreme Team Poland w składzie Mateusz Bartsch i Cezary Nalborski zajęli drugi miejsce, stając się tym samym Vice-Mistrzami Świata w tej specjalności! Najlepszy wynik w klasyfikacji indywidualnej osiągnął Remigiusz Drzazga, który otarł się o finał i zajął 20 pozycję.

2018 – Polska (Silver Hotel & Gokart Center, Szczecin)

Wielkie święto kartingu halowego zawitało do Polski! Silver Hotel & Gokart Center w Szczecinie gościł KWC 2018. O koronę walczyło wielu silnych kierowców z krajów całego Świata. Rywalizacja odbyła się na niemieckich gokartach Rimo EVO-6 9KM.
//Największy sukces osiągnął Jakub Kłęk, który wywalczył tytuł Vice-Mistrzem Świata KWC! //

Artur Pel – 1 miejsce w klasyfikacji Masters,
Edyta Pałeczka – 3 miejsce w klasyfikacji Women,
Michał Grzyb – 4 miejsce w klasyfikacji generalnej,
Hussarya Poland (w składzie: Michał Ryndzionek, Dawid Chart, Patryk Nieroda) – 4 miejsce w finale Nations Cup

2019 – USA (Victory Lane Karting, Charlotte)

Po parunastu latach KWC powróciło do Ameryki Północnej. Podczas całych mistrzostw zawodnicy jeździli gokartami GT5 SODI 9KM. Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Jakub Olechowski, w tym w kategorii Juniorskiej zajął 8  miejsce.

2020-2021 - Z UWAGI NA COVID-19 ZAWODY ZOSTAŁY ODWOŁANE
2022 – Portugalia (Kartodromo De Viana, Viana Do Castelo)

Po dwóch latach przerwy, KWC zawitało na Półwysep Iberyjski. Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Adam Szurpit, w tym w kategorii Juniorskiej zajął 8  miejsce.

2023 – Belgia (Worldkarts, Kortrijk)

Najlepszy wynik w klasyfikacji indywidualnej osiągnął Tomasz Bernadowski, który otarł się o finał i zajął 26 pozycję. Napisał historię mistrzostwa Świata wygrywając wyścig indywidualny oraz awansując do półfinału (jako najmłodszy uczestnik w historii, w dniu finałów miał 12 lat) Dodatkowy opis wkrótce.

2024 – Brazylia (tor, miasto)

Już niedługo kolejni Polscy zawodnicy napiszą historię startów polaków w KWC2024. Opis wkrótce.

2025 – Europa (tor, miasto)

Ważne

Dla zawodników

Poniżej znajdziesz najważniejsze linki dla osób chcących wziąć udział w zawodach.

Zgłoszenia

Zgłoś się do największych od lat zawodów kartingu halowego w Polsce i tej części Europy, pn. Polish Indoor Kart Chamionship

Rezerwuj hotel

Zarezerwuj miejsce w hotelu Silver Hotel & Gokart Center (hotel jest połączony z torem gokartowym, z restauracji Ferrina można obserwować rywalizację)

Rezerwuj treningi

Zarezerwuj treningi podczas oficjalnych dni treningowych (środa, czwartek, piątek)

Regulamin

Dowiedz się więcej na temat obowiązujących zasad i przepisów, które w większości punktów pokrywają się z zasadami obowiązującymi podczas Mistrzostw Świata (KWC)