Kart World Championship (Mistrzostwa Świata w Kartingu Halowym)

Kart World Championship (Mistrzostwa Świata w Kartingu Halowym)

KWC (Kart World Championship 4 stroke) – czyli w wolnym tłumaczeniu Kartingowe Mistrzostwa Świata Czterosuwów, czyli gokartów amatorskich (nieoficjalnie impreza jest nazywana Mistrzostwami Świata w Halowym Kartingu, ponieważ nie ma takiej drugiej imprezy na świecie!). Organizacja została stworzona przez byłych Halowych Mistrzów Świata w Kartingu, aby w jeszcze bardziej profesjonalnych sposób wyłonić Kartingowego Mistrza Czterosuwów (nie jest w żaden sposób powiązania z FIA lub CIK).

W internecie można znaleźć sporo zdjęć oraz materiałów z poprzednich Mistrzostw, na których widać zawodników w profesjonalnych strojach oraz malowanych na zamówienie kaskach. Zawodnikami mistrzostw w 90% są amatorzy, których hobby jest karting halowy. Halowe Mistrzostwa Świata w Kartingu odbywają się od 2005 roku. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na www.kartworldchampionship.com

Polacy w KWC

2011 – Belgia (Karting Eupen)

W 2011 roku impreza ta odbywała się na belgijskim torze Eupener Karting. Zgromadziła ona prawie 200 zawodników z całego Świata (m.in. z Brazylii, USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Węgier, Austrii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Kolumbii, Danii czy Chin), którzy przez 6 dni rywalizowali o tytuł Mistrza. Nie zabrakło również Polaków, którzy awansowali do ścisłego finału Sztafety Narodów (Team Poland – Żugajewicz, Drzazga, Skotarek, Koszada). Był to debiut naszych reprezentantów w tej imprezie. Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej był Remigiusz Drzazga.

2012 – Niemcy (Daytona Essen)

W 2012 roku odbyły się pierwsze zawody PIKC w naszym kraju, które zgromadziły 40 zawodników z całej Polski. Najlepsi zawodnicy uczestniczyli w Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Niemczech na torze Daytona (Essen). Polacy dryżynowo zajęli 22 miejsce w Sztafecie Narodów (PIKC Poland – Piernicki, Wójcik, Drzazga, Krężelok). Najlepszym z Polaków w rywalizacji indywidualnej Seniorów był Artur Pel, a w kategorii Juniorskiej wysokie 5 miejsce zajął Maciej Burnóg.

2013 – Dania (Racehall Aarhus)

W 2013 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Danii na torze Racehall (Aarhus). Największy sukces osiągnął Paweł Krężelok, który w kategorii Junior wywalczył tytuł Vice-Mistrzem Świata!

Polska ekipa liczyła w finałach aż dwa zespoły, które dojechały na metę w pierwszej dziesiątce! Dryżyna Formula M1 Warsaw Team (Podbielski, Pućka, Jęczeń, Żugajewicz)  zajęła 9 miejsce w Pucharze Narodów, a tuż za nimi na 10 miejscu Team Poland (Drzazga, Pel, Marczyk, Wasylyna).
Najlepszy z Polaków Mikołaj Marczyk został sklasyfikowany na 39 pozycji w klasyfikacji indywidualnej.
Remigiusz Drzazga podczas jednego z biegów eliminacyjnych osiągnął 4 miejsce w kwalifikacjach, a w innym biegu otarł się o podium i dojechał na 4 pozycji na metę.
Konrad Jęczeń w klasyfikacji Masters zajął 4 miejsce i nie wiele zabrakło abyś cieszyli się z pierwszego w historii podium Polaka. Cała trójka również osiągnęła historyczny awans do półfinałów imprezy, w których startowało 56 najlepszych zawodników świata!

2014 – Brazylia (Kartodromo Internacional Nova Odessa)

Do południowej Ameryki przyjechał Mikołaj Marczyk, Kamil Gorlo i Peter Jankovsky. W zawodach Nations Cup, do zespołu Polonia dołączył Andres Prieto (wielokrotny mistrz Kolumbii w kartingu halowym). Nasi rodacy wywalczyli Pole-Position i od samego początku byli w ścisłej czołówce walczącej o zwycięstwo. Niestety błąd obsługi toru przy zmianie gokarta pozbawił ich marzeń o podium w tych zawodach.

W zawodach indywidualnych, Mikołaj Marczyk wyśrubował kolejne rekordy. Podczas jednego z wyścigów osiągnął 3 miejsce w kwalifikacjach i na tym samym miejscu zakończył ten wyścig (najlepszy wynik Polaka w biegu indywidualnym) dodatkowo startując w swoim półfinale Mikołaj drugi raz zajął 3 miejsce na mecie wyścigu. Kamil Gorlo dwukrotnie 5 miejsce, co było wtedy trzecim najlepszym wynikiem Polaka w zawodach indywidualnych na KWC.

2015 – Włochy (PGK Indoor, Camerano)

Mistrzostwa przyniosły jedne z najlepsze wyniki Polaków w historii ich startów! Odbyły się we Włoszech na torze Pgk Indoor Camerano w dniach 20-25.07.2015 r. Opis wkrótce.

2016 – Włochy (KZR Kartodromo Indoor, Martinsicuro)

W tym roku (2016) Mistrzostwa znów odbyły się we Włoszech na torze PGK w miejscowości Martinsecuro w dniach 27-31.07.2016 r. Podczas całych mistrzostw zawodnicy jeździli gokartami PGK-Z, są to pierwsze na świecie gokarty amatorskie z 6 biegami! Przez cały tydzień organizatorzy co parę dni zmieniali konfigurację toru w celu wyrównania szans! 
Opis wkrótce.

2017 – Hipszania (Karting Rivas, Madryt)

Mistrzostwa pierwszy raz odbyły się w Hiszpanii, na obrzeżach stolicy tego kraju (Madryt) w dniach 27-31.07.2017 r. Tor przeszedł modernizację i była to to kombinacja toru halowego z partią zewnętrzną! Podczas całych mistrzostw zawodnicy jeździli gokartami Dino 14KM z silnikami Subaru ! W biegach startowało po 25 zawodników ! Podczas tych mistrzostw obowiązuje tylko jedna kategoria 90kg, od 16 roku życia.

Wielki sukces osiągnęła Polska drużyna w zawodach drużynowych Nations Cup. eXtreme Team Poland w składzie Mateusz Bartsch i Cezary Nalborski zajęli drugi miejsce, stając się tym samym Vice-Mistrzami Świata w tej specjalności! Najlepszy wynik w klasyfikacji indywidualnej osiągnął Remigiusz Drzazga, który otarł się o finał i zajął 20 pozycję.

2018 – Polska (Silver Hotel & Gokart Center, Szczecin)

Opis wkrótce.

2019 – USA (Victory Lane Karting, Charlotte)

Opis wkrótce.

2020 – Portugalia (Kartodromo De Viana, Viana Do Castelo)

Opis wkrótce.

2021 – …

Ważne

Dla zawodników


Poniżej znajdziesz najważniejsze linki dla osób chcących wziąć udział w zawodach.

Zgłoszenia

Zgłoś się do największych od lat zawodów kartingu halowego w Polsce i tej części Europy, pn. Polish Indoor Kart Chamionship

Rezerwuj hotel

Zarezerwuj miejsce w hotelu Silver Hotel & Gokart Center (hotel jest połączony z torem gokartowym, z restauracji Ferrina można obserwować rywalizację)

Rezerwuj treningi

Zarezerwuj treningi podczas oficjalnych dni treningowych (środa, czwartek, piątek)

Regulamin

Dowiedz się więcej na temat obowiązujących zasad i przepisów, które w większości punktów pokrywają się z zasadami obowiązującymi podczas Mistrzostw Świata (KWC)